ugrás a tartalomra

Aranyér

Mi az aranyér? Az aranyérbetegség a leggyakoribb végbél környéki betegség. A fejlett országok felnőtt lakosságának közel 50 %-nál megtalálható valamilyen fokú aranyeres elváltozás, mely így népbetegségnek tekinthető. Ha az érpárnát rögzítő kötőszövet megnyúlik, az érhálózat kitágul, az aranyeres párna lecsúszik,…

Az aranyérbetegség tünetei

Fő tünetei vérzés, fájdalom, kitüremkedés, előesés (prolapsus), viszketés, váladékozás, székelési nehezítettség A tünetek felléphetnek egészen korai stádiumban is, de lehet, hogy előrehaladottabb fokozatnál sem észlel a beteg panasz, így későn jut el orvoshoz. A korai felismerés ( tünettel vagy anélkül)…

Az aranyér vizsgálata, diagnózis

Az aranyér vizsgálathoz előkészítés (beöntés, bélmosás, hashajtás) nem szükséges, székletürítés vizsgálat előtt javasolt. A vizsgálat előtti koplalás, ill. éhgyomri állapot nem szükséges. A konzultáció a páciens kikérdezésével kezdődik. A következő kérdésekre mindenképpen számítani lehet: Rendszeres-e a széklete? Véres széklete volt-e…

Az aranyér kiváltó tényezői

Az kiváltó okok közül kiemelendő a veleszületett, örökletes tényezők (kötőszöveti gyengeség), fokozott hasüregi nyomásviszonyok (terhesség, szülés, székrekedés, nehéz súlyok emelése, bélürülési zavarok /székrekedés/), ill. egyéb civilizációs ártalom, mint pl. elhízás, életmódbeli káros tényezők (mozgáshiány, tartós állás-ülés), helytelen táplálkozás (rostszegény étrend,…

Aranyerek műtéti megoldása II.

Longo szerinti aranyérműtét A prolapsussal járó, előrehaladott, III.-IV. fokú aranyerek sebészetében új fejezetet nyitott meg Antonio Longo, palermoi sebész 1993-ban, amikor bemutatta azt az új technikát, melyet most már több, mint 10 éve alkalmazunk a modern gyógyászatban. A műtéthez egy…

Az aranyeres betegség szövődményei

Gyakran súlyos szövődményei lehetnek az aranyeres csomók kizáródásának, az ún. „aranyér krízis” (fájdalom, duzzanat, gyulladt végbéltáji erek, hőemelkedés vagy láz, elesettség) kialakulása. Ilyen esetben a beteg sürgős proktológiai/sebészeti ellátása szükséges! Gyakoribb szövődménye még a vérzés. Első alkalommal - különösen, ha…

Étrendi javaslatok aranyér esetén

Az étrendi javaslatoknál elsősorban a diétás és életmódbeli változtatásokat lehet kiemelni. A rostmennyiség bevitelének növelése (például búzakorpa, gabonafélék, magok fogyasztása) és a kellő folyadékbevitel lágyítja a székletet, megelőzi a székrekedést, kialakítja a rendszeres normális székelést, és lecsökkenti a székelésnél előforduló…

Vissza a tetejére